Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Všechny mantry financování vědy a výzkumu

Je oblast financování vědy a výzkumu opravdu tak strategicky pro český stát významná, aby bylo možné přehlížet do nekonečna opakované mýty, fabulace a úsměvná dogmata, jak nám je akademická sféra prezentuje? Podívejme se spolu postupně na všechny mantry financování vědy a výzkumu, které zaplavují celý mediální prostor.

Mantra první: jedině akademická sféra je způsobilá v českém prostředí produkovat seriózní vědu a výzkum. Začal bych o své vůli jinou, nicméně reakce čtenářů na můj včerejší článek si vyžádala korekci. Tedy přesněji autokorekci.

Nahlédněme spolu nejprve do historie. Financování vědy a výzkumu v podstatě kopíruje celý transformační proces 90. let. Nalezneme stopy předání právní subjektivity fakultám i rektorátům, transformace výzkumných ústavů na příspěvkové organizace či ryze privátní subjekty a stopy transformace ústavů akademie věd na organizace rozpočtové. Právní formalizmus, nic více. Kromě přímých rozpočtových injekcí, byla primárním zdrojem financování vědy a výzkumu v první polovině 90. let Grantová agentura ČR (GA ČR), zřízená za účelem podpory základního výzkumu, je to její právní status. Fond rozvoje vysokých škol, specifické dotační tituly z jednotlivých kapitol ministerstev (zejména pro školství a zdravotnictví) příliš mnoho prostředků na financování vědy a výzkumu nealokovaly. V druhé polovině 90. let začaly být vypisovány pro průmyslový výzkum programy na MPO ČR, což byla první vlaštovka pro podporu výzkumu a vývoje v mimoakademické sféře - ještě se k ní vrátím. A stav průmyslu 90. let je všeobecně znám.

První hluboký přehmat nastal v okamžiku, kdy se transformovaly instituce vědy a výzkumu. Chyběl jiný koncept, než nalijme další peníze a uvidí se. Neviditelná ruka trhala státní rozpočet a od té doby pravidelným cvičením zesílila, že ani vláda nemá sílu se s ní přetlačovat. Stát již od počátku rezignoval na důslednou kontrolu efektivity vynaložených prostředků. Snad možná proto, že byl tehdy obecný zájem investovat a investice do vědy a výzkumu je úžasné politikum, které se výborně prodává. Akademici s každým milionem spokojeně vrní, vytváří se virtualita, jak nám za patnáct, dvacet let bude všem dobře, až moudří akademici tupé průmyslníky dotlačí k využití a tak zřejmě panovala spokojenost na obou stranách. Jenže – s jídlem roste chuť. Milion z rozpočtu v roce 1993 už v roce 2000 nebyl, co tenkrát. Akademici se začali dostávat ve větším počtu do zahraničí a viděli tam to všechno, co tady neměli. Jeden a půl generace lidí, co se snažili pro sebe dohnat v 90. letech vše, co předtím nemohli. Pro sebe.

Ale zpět k oné kontrole. Popření prvků regulace bylo zřejmým důsledkem dogmatického přejímání všeho výhodného zvenčí a modifikace na vše výhodné uvnitř, tedy zde. Akademikům bylo jasné od počátku, že mají-li si udržet vliv, tzn. ruku na kohoutku státního rozpočtu, musejí být všude, kde je třeba. A tak kontrolují vynakládání prostředků na MPO ČR od začátku komise složené převážně z lidí z akademické sféry, oponentní posudky zajišťují též lidé z akademické sféry a MPO ČR, což mu do jisté míry zůstalo, je pouze servisní organizací akademické lobby, přeloženo akademické mafie. Já na bráchu, brácha příští rok na mě. Vlivové skupiny si v 90. letech rozdělí teritoria. Nebo jste snad někdy slyšeli zástupce prominentů z akademické lobby, nemyslím teď figurek nastrčených veřejnosti, že by někdy hlasitě protestovali proti tomu, že privatizace veřejné moci už dávno proběhla, protože stát vlastní banky a ty zase pochybné finanční kruhy? Já tedy ne. Akademici nejsou hloupí, dobře vědí, kam až zajít, aby si své ubránili a nesáhli druhým na to jejich. Takže se sestavují nevládní i vládní komise, kde jsou tzv. nezávislí odborníci, obvykle z akademické sféry a ze sféry bankovní. Úžasná kombinace, vážení čtenáři. Kozlové si zprivatizovali celé zahradnictví a nad vchodem visí cedule s nápisem „Se psy vstup zakázán!“. Hlučí totiž, koušou a kdo má čerstvou zeleninu, po tamtom chroupat, že?

Kontrola akademické sféry nebyla zahájena. Akademici si velmi systematickým bojem s EU za zády vydupali svoje neomezené akademické svobody. Zapomněli ale dodávat, že ty svobody něco stojí a budou stát. Kde chybí regulace, následuje logicky vždy destrukce. Takhle funguje vesmír. Akademici to vědí, ale vědí ještě lépe, jak funguje politika, protože na ní je fungování v akademickém prostoru postaveno. Na vzájemném lobbování, hierarchii, subordinaci, v českém žargonu se to nazývá anální turistika, však to slovo známe. A tuto dovednost dokáží vpravdě elitárně aplikovat. Občas se ukáže na Spojené státy, jak tam se výzkum vyplácí, občas se pohrozí Čínou, jak nás všechny spolkne, když. A výsledkem každé takové úvahy je radikální postoj – věda musí dostat z rozpočtu více. Ano, musí. Věda totiž ano.

Jak je to tedy s naší mantrou. Od počátku transformace nebyla věda v průmyslu podporována. Dokonce není ani nyní podporována, privátní věda je noční můra akademiků. Efektivita vědeckého výzkumu, základní nevyjímaje, v privátní sféře je násobně vyšší než ve sféře akademické. Styděl bych se, kdybych měl byť jediný řádek věnovat zdůvodnění proč. Pokud tedy stát nikdy rozvoj vědy v privátní sféře doopravdy nepodporoval, protože tomu vždy systematicky bránila akademická mafie dozorující na správných místech, těžko mohl privátní výzkum v konkurenčně zhrouceném prostředí vzniknout. Pamatuji se i na opatrně vypuštěný pokusný balónek popsaný sloganem – zrušme podporu vědy do privátní sféry zcela, a tuto činnost si budou průmyslníci u nás kupovat. Geniální řešení. Holt akademická hlava, česká hlava.

Co říci závěrem? Privátní výzkum existuje, nemějte strach. Je menší, než by bylo třeba, prokousává se, jak to jen jde a bohužel o sobě dává málo vědět. Pro nastolení konkurenčního prostředí, aby bylo možné jednou říci – vyplatí se nám Akademii věd ČR a Vysoké školy pro provozování vědy a výzkumu udržovat – by bylo žádoucí, aby se rovnítko mezi vědou a akademií věd když ne jednou pro vždy, tak aspoň pomalu a postupně začalo umazávat. Jinak roztočený kolotoč s rozcapeným chřtánem sežere nakonec i sám sebe. Ale té škody kolem!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Matěj Černý | pátek 26.11.2010 21:39 | karma článku: 9,44 | přečteno: 1227x
  • Další články autora

Matěj Černý

Fenomén poslední dekády: svět famózních seriálů KBS2

Jihokorejské seriály jsou nepochybným fenoménem současnosti. Opírají se o mimořádně kvalitní scénáře, hloubku příběhů i postav, úžasné herecké výkony a vnitřní filosofii děje, která je pro středoevropana dobře pochopitelná.

17.10.2015 v 19:23 | Karma: 6,40 | Přečteno: 337x | Diskuse| Kultura

Matěj Černý

Proč čeští akademici nechápou, jak jsou směšní?

Společnost, která nevyužívá individuality, nutně spěje k zániku. Je znakem tohoto úděsného systému legitimizovaného utopickou teorií a charakterizovaného terorem permanentní nesvobody, ve kterém žijeme, že mrhá talentem na jedné straně a na druhé stejně bezohledně deformuje jednotlivce k obrazu svému. Taková kombinace je však nutnou příčinou neefektivity společnosti jako celku a takto uměle udržovaná společnost rychle ztrácí svoji kvintesenci, cosi co jí drží bezděčně a nenásilně pohromadě, což koneckonců pozorujeme kolem sebe, tedy aspoň ti z nás, kteří vidět chtějí.

15.2.2014 v 17:23 | Karma: 24,62 | Přečteno: 2023x | Diskuse| Společnost

Matěj Černý

Akademická mafie v tichosti buduje penězovod na veřejné rozpočty

Bez povšimnutí médií zůstalo schválení návrhu na založení nadace Český vědecko-technologický institut (CIST) Radou pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). O co jde? Fatální neproduktivita a vědecká impotence akademické sféry v ČR jde ruku v ruce s nejrůznějšími pochybnými praktikami, jak oblafnout svět kolem a v rámci starého židovského tak získat něco za nic, neboť židovský čachr je zřejmě hlavním ideologickým instrumentem současné tzv. vědy.

11.2.2014 v 22:25 | Karma: 23,64 | Přečteno: 1315x | Diskuse| Společnost

Matěj Černý

Rektoři vypráví

Pro čelné představitele akademické obce byl dnešek velmi plodný den. Média vděčně přijímají jejich názory a oni tak mohou prezentovat svoje představy či koncepty, jak by vysoké školství v budoucnu mohlo vypadat.

19.1.2012 v 17:57 | Karma: 17,34 | Přečteno: 860x | Diskuse| Společnost

Matěj Černý

Akademická recyklace a tvorba extenzivního pseudopoznání.

Principy akademické recyklace a tvorby extenzivního pseudopoznání jako základní formáty akademického prostředí současnosti. V předchozím příspěvku jsem se rozepsal o situaci kontextu novely vysokoškolského zákona a razantní mediální demagogie hlasitých akademických zástupů. Blíže jsem ale neanalyzoval příčiny popsaných obav. K pochopení je třeba detailněji rozvést principy, na kterých stávající akademické prostředí funguje. Oprostit se od dogmat. Zaměřím se na tvorbu vědy, což je nejabstraktnější a proto také nejzneužívanější mantra, kterou akademici v mediální masáži používají.

15.1.2012 v 14:38 | Karma: 13,54 | Přečteno: 995x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila na sklady s ropou

17. května 2024  6:42

Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Sevastopol a další přístavní město...

Ruské letouny omylem svrhly nejméně 38 bomb na vlastní území, píší i ruská média

17. května 2024  6:31

Nejméně 38 leteckých bomb svrhly ruské letouny za poslední tři měsíce na ruské a okupované území na...

Sudetští Němci pořádají třídenní sjezd. Zúčastní se český velvyslanec

17. května 2024  6:15

V bavorském Augšpurku začíná třídenní sudetoněmecký sjezd, který se krátce před volbami do...

Bakterie z vody letos zabíjí častěji, zemřelo už 23 lidí. Řada nákaz uniká

17. května 2024

Premium Kromě jiných infekcí se v Česku letos více šíří i smrtelnější legionářská nemoc, která se...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 14
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1140x
Pracuji v oboru prirodnich a technickych ved. Co si myslím o životě? Čtěte moje blogy :) S čím mám problémy? Nerad cestuji a velmi nerad ponocuji. A něco pozitivního? :) Rád se dělím o své názory. Takže jsem snad správně... A také rád spím!

Seznam rubrik